Blog

image

Who to watch – RIO.


Aby ułatwić i umilić Wam oglądanie jutrzejszego wyścigu – poniżej mój subiektywny ranking faworytek 🙂 i trochę informacji na temat każdej z nich. Dzikie konie to pierwsza szóstka z wymienionych. Ale pozostałe dziewczyny też potrafią pojechać! Będzie się działo 🙂

Jolanda Neff (Szwajcaria, 23 lata) – śmiało można powiedzieć o niej, że jest najjaśniej świecącą gwiazdą kobiecego MTB. Rok temu mając 22 lata wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata. Jest najbardziej utalentowaną zawodniczką jaką znam. Przy tym – nie dającą się nie lubić. Coś o tym wiem, bo przez dwa lata jeździłyśmy razem w holenderskiej drużynie. W tym roku wygrała tylko jedne zawody Pucharu Świata, ale… tylko w dwóch startowała. Jak ma dzień, odjeżdża od startu i tyle ją widzieli. Ale… zdarza jej się też zawodzić. Jak podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Andorze i tegorocznych w Novym Meście. Mimo to jest największą faworytką do złota. W Rio postanowiła wystartować także na szosie, gdzie zajęła świetne 8 miejsce (mimo małego szosowego doświadczenia, ma w tym roku na koncie podium szosowego World Touru kobiet i zwycięstwo w naszym Tour de Pologne).

Jenny Rissveds (Szwecja, 22 lata) – koleżanka teamowa Nino Schurter’a. Mało kto o niej mówi, tymczasem… ten rok ma niesamowity! Nie dało się tego zauważyć od początku, bo to upadek, to defekt utrudniały jej rywalizację o podium Pucharu Świata. Gdy wreszcie trafiła na swój dzień odniosła zdecydowane zwycięstwo w Szwajcarskim Lenzerheide. Podczas mistrzostw świata startowała w kategorii do lat 23 zdobywając tęczową koszulkę. W ubiegłym roku podczas rekonesansu olimpijskiego zajęła trzecie miejsce. Podobnie jak ja, nie startowała w Pucharze Świata w Kanadzie stawiając na przygotowania w wysokich górach. Ostatni miesiąc spędziła w doskonale znanym mi Sierra Nevada w Hiszpanii. Moim zdaniem, pomimo braku doświadczenia, jest czarnym koniem rywalizacji. Cztery tygodnie temu doskwierała jej kontuzja mięśnia (czworogłowego?) przez co nie ukończyła zawodów na olimpijskiej trasie w Londynie, ale obserwując jej profile społecznościowe, o tym problemie już zapomniała.

Annika Langvad (Dania, 32 lata) – w ubiegłym roku wygrała swoje pierwsze zawody Pucharu Świata. W tym, prezentuje niesamowicie wysoką i równą formę od początku sezonu. Jest liderką Pucharu Świata (wygrała dwie edycje, raz była druga), pewnie wygrała mistrzostwa świata w Novym Meście. Widać po niej dużą siłę. W tym roku mocno poprawiła także umiejętności techniczne, które w przeszłości były jej słabą stroną. Teraz zdaje się tych słabych stron nie mieć. Ale… ściga się absolutnie wszędzie od samego początku sezonu (Cypr, Cape Epic, wszystkie edycje Pucharu Świata). To musi w końcu zmęczyć… Zmęczenie widać było zresztą na ostatnich zawodach Pucharu Świata, podczas których dała z siebie absolutnie wszystko i starczyło to na czwarte miejsce.

Gunn Rita Dahle-Flesjaa (Norwegia, 43 lata) – przedstawiać nie trzeba. Największa legenda kobiecego MTB. Złota medalistka olimpijska z Aten, która jest jedną z nielicznych zawodniczek, którym udało się po urodzeniu dziecka wrócić na najwyższy poziom (pobić w tej kwestii może ją tylko nasza Kasia Solus-Miśkowicz). W ubiegłym sezonie stawała nie raz na podium Pucharu Świata. Wygrała edycję w Lenzerheide. 2016 zapowiadał się w jej wykonaniu wyśmienicie, jednak później czegoś brakowało na Pucharach Świata. Podczas mistrzostw świata na pewno szczęścia – zaraz po starcie uczestniczyła w kraksie, która wyeliminowała ją z rywalizacji i mocno odbiła się na zdrowiu przez kolejne 2 tygodnie. Teraz zdaje się, że powróciła na swoją mocną ścieżkę. Po zgrupowaniu wysokogórskim w Livigno startowała w Pucharze Świata w Kanadzie zajmując tam drugie miejsce. Ustąpiła jedynie Catherine Pendrel, której trasa w Mt St Anne wybitnie pasuje.

Catherine Pendrel (Kanada, 36 lat) – dwukrotna mistrzyni świata, zwyciężczyni klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Od ubiegłego sezonu nieco ucichła, ale tylko z powodu kontuzji (w 2015 złamany obojczyk, na początku tego sezonu złamany kciuk). Do Igrzysk przygotowywała się na wysokości. Po raz pierwszy w swojej karierze odpuściła start w mistrzostwach Kanady stawiając na trening pod kątem Rio. Patrząc na ostatni Puchar Świata wróciła na wyżyny swoich możliwości odnosząc pewne zwycięstwo. Jeździ genialnie technicznie – szybko i pewnie jak mało kto. Jej konik to także długie strome podjazdy, co nie dziwi – jest jedną z najlżejszych zawodniczek w „peletonie”. Kiedyś gubiła ją ambicja. Atakowała od startu, nie chowała się za innymi zawodniczkami. Teraz jeździ dużo mądrzej, ale być może pewność siebie, której nabrała w Kanadzie wywoła chwilę zapomnienia…

Emily Batty (Kanada, 28 lat) – brązowa medalistka tegorocznych mistrzostw świata. Wiadomo w jakich okolicznościach… ;). Ma świetny sezon. Nie wygrywa, ale kręci się cały czas w okolicach podium. Ma zawsze świetne ostatnie okrążenie, więc trzeba ją mieć na uwadze, nawet gdy jedzie ze sporą stratą. Jeździ bardzo agresywnie, więc walcząc z nią trzeba mieć oczy dookoła głowy i łokcie szeroko rozstawione. Ambitna bestia.

Katerina Nash (Czechy, 39 lat) – od kilku lat co roku słyszę, że kończy karierę. I co roku potrafi zaskoczyć genialnym wynikiem. W tym popisała się fantastyczną jazdą w wyścigu drużynowym podczas mistrzostw świata, dzięki której Czesi skończyli ten wyścig z medalem. Mocna, solidna, świetna technicznie. Trzeba ją mieć na uwadze, ale… pieniędzy bym na nią nie postawiła.

Pauline Ferrand-Prevot (Francja, 24 lata) – ha! I jak tu ją obstawiać? Potrafiła wygrywać z miażdżącą przewagą. W ubiegłym roku zdobyła tytuł Mistrzyni Świata deklasując konkurencją. Jako jedyna zawodniczka w historii miała w tamtym momencie na koncie aktualne trzy tytuły Mistrzyni Świata (mtb, szosa i przełaj)! Od tamtej pory jednak nie potrafi się odnaleźć. Startowała w wyścigu szosowym w Rio, bez powodzenia. Złośliwi twierdzą, że na złe jej wychodzi związek z Julienem Absalonem, czego nie można powiedzieć o nim… Nie zdziwię się jednak jeśli zobaczę ją w czołówce wyścigu.

Sabine Spitz (Niemcy, 45 lat) – wymieniam ją dopiero teraz z racji na informacje jakie dotarły z Niemieckiej kadry o jej kontuzji kolana. Po upadku w Kanadzie najpewniej wdarło się zakażenie i niezbędny był drobny zabieg chirurgiczny. Na ile jej to przeszkodzi (a może pomoże? – wymuszona regeneracja) w starcie w Rio ciężko określić. W tym roku wszystkich zadziwiła świetną jazdą na medalowej pozycji w mistrzostwach świata. Podobnie jak ja, z medalem pożegnała się z powodu defektu na ostatnim okrążeniu (mało kto wie, bo miał nieco mniej dramatyczny przebieg ;)). Niemka podczas ostatnich trzech Igrzysk Olimpijskich ZAWSZE była na podium (brąz w Atenach, złoto w Pekinie, srebro w Londynie). Dlatego też zupełnie mnie nie zdziwi, jeśli i teraz będzie walczyła o podium. Program przygotowań do Rio miała podobny do Gunn Rity – zgrupowanie wysokogórskie (2500mnpm) przed Pucharem Świata w Kanadzie.

Irina Kalentieva (Rosja, 39 lat) – największy znak zapytania wyścigu olimpijskiego. Ostatnie dwa lata z rzędu z mistrzostw świata wracała z medalem pomimo iż na Pucharach Świata wybitną formą nie błyszczała. Ten rok zaczął się dla niej pechowo – operacją wycięcia wyrostka robaczkowego. Dość szybko jednak wróciła do formy i mistrzostwa świata skończyła na 6 miejscu. Przyp. brązowa medalistka z Pekinu.

Lea Davison (USA, 33 lata) – zawodniczka, która ma w mojej ocenie najmniej stabilną formę z całej stawki. Przez to… nigdy nie wiadomo czego się po niej spodziewać. Nie obstawiałabym ją na podium mistrzostw świata, tymczasem… zdobyła tam srebro.

Yana Belomoyna (Ukraina, 24 lata) – w ubiegłym roku zaskoczyla wszystkich brązowym medalem mistrzostw świata. Nigdy wcześniej i nigdy później nie zbliżyła się do pierwszej piątku Pucharu Świata czy mistrzostw świata.

Linda Indergand (Szwajcaria, 23 lata) – może nie faworytka, ale wystarczy, że Szwajcarka… Ma potencjał. W tym roku zajęła drugie miejsce na inauguracyjnych zawodach Pucharu Świata w Cairns. Ma zdrowie i technikę, gubią ją w mojej ocenie kilogramy. Te jednak w Rio mogą nie być aż tak istotne z racji braku bardzo stromych podjazdów.

Eva Lechner (Włochy, 31 lat) – trzy lata temu była moją główną konkurentką w Pucharze Świata, Mistrzostwach Europy i świata. Zgubiła jednak gdzieś formę i nie może jej odnaleźć. Mimo to… potrafi zaskoczyć. Wygrała ubiegłoroczny rekonesans na trasie olimpijskiej. Nie można więc Włoszki skreślać.

Tanja Zakelj (Słowenia, 29 lat) – zwyciężczyni Pucharu Świata 2013, dwukrotna Mistrzyni Europy. Ostatnie dwa sezony nie istnieje, ale potrafiła jeździć szybko…

Kasia Solus-Miśkowicz (Polska, 28 lat) – Tak napisałam przed czwartkowym treningiem: „bardzo się cieszę, że tak szybko udało jej się wrócić do formy po urodzeniu dziecka i zakwalifikować na Igrzyska, bo zasłużyła na nie jak mało kto! Ma genialny start, którego bardzo jej zazdroszczę. Ściga się w tym roku bez presji co ewidentnie dodaje jej wiatru w żagle. Wierzę, że przy sprzyjającym froncie może znaleźć się w pierwszej dziesiątce wyścigu olimpijskiego.” Niestety Kasia w Rio nie powalczy. Ale… to charakterna góralka i złamany obojczyk na pewno jej nie stanie na przeszkodzie by kontynuować karierę! A cztery lata szybko mijają…

Dziewczyny, które stać na top10 to jeszcze Helen Grobert (GER), Daniela Campuzano (MEX). Ja kibicuję też bardzo reprezentantce gospodarzy – Raiza Goulao Henrique moze nie będzie w ścisłej czołówce, ale to też sympatyczna zadziora, na którą warto zwrócić uwagę.

PS. Gunn Rita, Jolanda, Eva, Yana, Raiza – one już potwierdziły udział w moim wyścigu w Jeleniej Górze 10 września. Za to, że chcą przyjechać do Polski dodatkowo trzymamy kciuki 😉 Tylko tak… nie za mocno 😉


4 Comments on “Who to watch – RIO.”‎

  Arek

  Wszystkiego Dobrego Pani Maju ! Powodzenia ! Będziemy kibicować – serca są z Panią !

  Kolarstwo górskie na Igrzyskach w Rio [trasa, zawodnicy, transmisja] | MTB-XC.PL

  […] musiała przeanalizować swoje rywalki. Częścią tej wiedzy się podzieliła tworząc wpis „Who to watch„. Cenna lektura wprowadzająca mniej […]

  Tomek

  Szczerze gratuluję z całego serca. Polkowice zawsze pamiętają o Tobie. Też byliśmy biało-czerwoni – Białe kostki od zaciśniętych kciuków i czerwone rumieńce na twarzy. Jesteś największą wygraną Igrzysk która to pokonała magiczną dziesiątkę zdobytych medali. :))

  Piotr

  Serdecznie gratuluję srebra w Rio!
  Generalnie obstawiałem – Maja, Emilia a reszta niech walczy o brąz.

Comments are closed.