Blog

image

Trasa XCO – Rio de Janeiro 2016


Na prośbę kibiców trochę informacji na temat olimpijskiej trasy w Rio, którą miałam przyjemność poznać podczas wyścigu w październiku ubiegłego roku. Jest przygotowana sztucznie przez Brytyjczyków (zapewne tych samych, którzy zajmowali się XCO w Londynie). Teoretycznie mógłby to być zarzut, ale osobiście uważam, że nie jest. Skoro nie ma naturalnej trasy w pobliżu Rio to miło, że organizatorzy dołożyli wszelkich starań by przygotować sztuczną.

Ścigamy się na terenie parku olimpijskiego Deodoro. Oprócz XCO rozgrywane są tam m.in.  zawody strzeleckie, pięciobój nowoczesny, BMX, rugby i hokej na trawie. Pętla XCO ma 4.8km i będziemy ją pokonywać w ok. 15-16min. Podczas rekonesansu do pokonania było 5 okrążeń. Nie zdziwię się jeśli na wyścigu olimpijskim przyjdzie nam pokonać ich 6. Dowiemy się dzień przed startem.

Na rundzie są trzy podjazdy. Dwa krótsze, jeden dłuższy. Po każdym z nich czekają na nas do pokonania dość wymagające technicznie zjazdy – rock gardeny, uskoki, trawersy. Trzeba przyznać, że wszystko jest bardzo malownicze. Jeden z odcinków został nazwany FLIP FLOPS – architekci trasy tak ułożyli kamienie, z których skaczemy na płaskie pole, że całość wygląda jak palce i stopa. A do tego jest przyjemna do jazdy. Zatem oprócz cierpienia będzie trochę frajdy ;). Najtrudniejszy jest odcinek kamienisty w połowie okrążenia. Tam, podczas wyścigu testowego było sporo niebezpiecznie wyglądających upadków. Nikt na szczęście większej krzywdy sobie nie zrobił. Podjazdy jak to podjazdy – są ciężkie, ale o stosunkowo przyjemnym nachyleniu umożliwiającym pedałowanie w wyższym rytmie (hurra!!!).  Do mety prowadzi długa prosta. Tam, jak i na najdłuższym podjeździe, we znaki daje się silny wiatr, co jest rzadkością na wyścigach XCO. Warto więc chować się za plecami rywali/rywalek.


11 Comments on “Trasa XCO – Rio de Janeiro 2016”‎

  Bikefun Poznan

  Życzymy powodzenia i trzymamy mocno kciuki za dobry występ na tej trasie . Medal musi musi być nasz ! Do zobaczenia w łodzi na spotkaniu z Krossem . Powodzenia

  Marta N.

  Pani Maju, trzymam za Panią mocno kciuki! Mocy w nogach!

  wojtek

  powodzenia

  Tomasz

  Będziemy z żona kibicowali w pani rodzinnym mieście 🙂 jak Pani mówiła – do Rio daleko, do Jeleniej Góry już bliżej 🙂 będzie dobrze w co mocno wierzymy 🙂 pozdrawiamy

  Bartek

  Szczecin Trzy Wieże XC trzymają kciuki!

  Kolarstwo górskie na Igrzyskach w Rio [trasa, zawodnicy, transmisja] | MTB-XC.PL

  […] materiał na temat trasy opublikowała na swojej stronie Maja Włoszczowska. Więcej o trasie można przeczytać w relacjach zawodników, którzy w […]

  Małgorzata i Robert Schmidt

  Widać, że trasa przygotowana po to by „wybić” z głowy zawodnikom kolarstwo, ale będzie widowiskowo, mamy nadzieje, że bezpiecznie i z sukcesem pani Maju czego serdecznie życzymy. Niebawem zasiądziemy przed telewizorem.

  Bartek

  Patrzymy na Śmielec, Kocioł Jagniatkowski a myślami jesteśmy w RIO i mocno trzymamy kciuki 🚵. powodzenia !!!
  Antek, Hanka, Bartek

  BArtek

  Gratulacje Maju! Piękny wyścig. Bardzo się z żoną cieszymy Twoim sukcesem!

  Marek

  Witaj Maja , fajnie ogląda się wyścig będąc samemu po małym pedałowaniu , od dziecka rower jest ze mną…kiedyś mały teraz nieco większy. Kiedyś nawet myślałem ,że się zobaczymy na targach rowerowych w Warszawie…ale okazało się inaczej i się to nie udało. Może kiedyś się to przydarzy…albo spotkamy się na jakimś wyścigu. Serdecznie Tobie gratuluję tego sukcesu ! Marek.

  Dominika

  jesteśmy z Ciebie strasznie dumni !!! 🙂 dzięki za piękne emocje, wielki szacunek dla Ciebie!

Comments are closed.